Přiznat sám sobě silné stránky není vždycky snadné

Nedávno jsem pomáhala s náborem zaměstnanců na pozici HR Specialista. Na otázku: „Jaké talenty byste u nás chtěl/a rozvíjet?“ mi byl schopný odpovědět cca 1 – 2 kandidáti z 10, což i mě samotnou tak trochu šokovalo.

  • To jste mě zaskočila, o tom jsem takhle nikdy nepřemýšlel/a.
  • To nemůžu o sobě takhle říct, to by měli posoudit ti druzí.
  • Chtěl/a bych se zlepšit v tom či onom…
  • Umím a mám zkušenost s nábory zaměstnanců a spojenou administrativou..

Ve své praxi se několik let zabývám rozvojem lidí a talent managementem. Zdá se, že přiznat sám sobě silné stránky může na první pohled vypadat jako hračka. Ovšem realita bývá jiná.

Pro personalisty je důležité znát Vaše silné stránky

Ty totiž určují Vaši motivaci a personalistům pomáhají určit, zda jim zapadnete na určité pracovní místo nebo ne. Někdo ani neví, co to talent a silná stránka je. Někdo si talenty zaměňuje za zkušenosti. A pro někoho je přirozenější soustředit se na své nedostatky a složité mluvit o svých přednostech. A když už své silné stránky známe, často nevíme, jak je využít. A co nedokážeme vědomě pojmenovat a následně využívat, to nemůžeme ani efektivně rozvíjet.

Fokusem na své slabiny pak časem přestáváme vnímat i své přednosti.

  • Jaký vliv to pak má na naši sebeúctu?
  • Jaká je pravděpodobnost, že jsme schopni si najít práci, která nás bude bavit?
  • Jak efektivně pak můžeme pracovat na svém osobním růstu?

Pokud si právě myslíte, že žádné silné stránky stejně nemáte, je to přesně váš případ.

Každý z nás silné stránky má

Často však silné stránky přičítáme pouze druhým. Z mých zkušeností kouče vidím, že téma objevování a rozvoje talentů se týká všech. Zkrátka vědět, v čem jsem dobrý/á a jak toho mohu využít je zásadní pro budování sebeúcty i profesního zaměření.

Pokud je to pro vás oříšek, využijte naše talentové testy www.talentkompas.cz, kde vám zdarma zpřístupníme váš talent číslo jedna a pokud budete mít chuť odkrýt svůj kompletní potenciál, můžete si následně kdykoliv pořídit i plnou verzi testu.

Když už své silné stránky známe, často nevíme, jak je využít.

Jak nejlépe navázat vztah se svými talenty?

Popřemýšlejte, ve kterých věcech jste dobří. Nemusí to být nic světoborného, ani neobvyklého ani lepšího než mají ostatní. Prostě co jde vám. Nehodnoťte, jak moc vám to jde, jen to napište.

Pokud si nevíte rady, využijte testy TALENT KOMPAS.

Až budete mít seznam svých silných stránek před sebou, podívejte se na něj a řekněte si:  „Ano, to jsem já. Vidím své silné stránky a oceňuji je. Jsem vděčný/á, že je mám a že jsem tak schopný/á.“

Možná Vám to teď zní banálně, ale když se tomu otevřete a půjdete do toho s otevřenou myslí a pokorou, uvidíte, jakou to má sílu.

Každý člověk totiž dokáže víc, než si umí představit, jen musí chytit správný směr.

Lenka Mazalová, autorka testu TALENT KOMPAS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *