Proč se vyplatí rozvíjet svoje silné stránky?

Jak poznáte, kterým způsobem rozvíjet svůj vrozený potenciál? Kdy se soustředit na své slabé stránky a kdy dát přednost raději posílení těch silných? Správná odpověď je – vždy pracujte na tom, v čem jste jedineční a vypořádávejte se jen s tím, co vám vysloveně překáží v cestě za vaším cílem. Jak to ale správně rozeznat?

Sebeuvědomění a cesta k úspěchu

Člověk není univerzální robot, který zvládne úplně všechno. Každý má své jedinečné schopnosti a předpoklady zvládat určitý typ činností. Klíčem k úspěchu je najít si v životě takové uplatnění, kde můžete nejen své silné stránky uplatňovat ale i rozvíjet.

Je prokázané, že lidí, kteří mají možnost při práci rozvíjet své silné stránky se do práce více těší, jsou produktivnější (denně toho zvládnou víc), práce je baví a nevyčerpává (často při ní ztrácí pojem o čase), dosahují kvalitnějších výsledků, bývají pozitivnější a také přináší do firmy více inovací. To vše přispívá k tomu, že mají vysoký předpoklad stát se v tom, co dělají, skutečně dobří. 

Pokud byste se v životě soustředili pouze na své slabé stránky, je jisté, že byste se v některých činnostech zlepšili, ale pravděpodobně byste v nich nevynikali a už vůbec by vás jejich vykonávání netěšilo. To je to stejné jako dát technicky nadané dítě studovat humanitní předměty, školu udělá, ale s minimální motivací a velkou ztrátou energie.

Svoje slabiny však neignorujte. To, co cítíte jako hendikep, zkuste odstranit, ale nebojujte s každou jednotlivou slabou stránkou své povahy, jinak se vyčerpáte a nezbude vám energie na realizaci vašich záměrů. 

Nejúspěšnější jsou prý lidé, kteří mají vysokou míru sebeuvědomění

Možná jste svůj potenciál ještě neobjevili. Nezoufejte, všechno v životě má nějaký smysl. Pokud jste zatím na začátku a pouze jste zaznamenali potřebu své talenty objevit, je to dobrý start.  Poznat sám sebe zabere čas. Někomu se to nepodaří nikdy, jinému to vyjde tehdy, až se oprostí pout minulosti a svého dětství. Každopádně v dnešní době je spousta způsobů, jak zjistit svůj potenciál. Někteří potřebují více osobní přístup, v tom případě je na místě vyhledat kouče osobního rozvoje, jiným pomůže test silných stránek.

Pokud jste aktuálně na mrtvém bodě, možná jen potřebujete více povzbuzení od někoho, komu věříte nebo koho obdivujete. Je to zcela přirozené. Inspirování se vzory nám usnadňuje prožívání náročných situací nebo hledání sebe sama, třeba když vás vaše nejbližší okolí drží při zemi ze strachu nebo vlastního limitované zkušenosti. 

Překážky sebedůvěry

Znát své talenty vám dává vysoký předpoklad k tomu, abyste si mohli i zdravě věřit.  Pokud jste právě namítli, že své silné stránky znáte a přesto vaše sebedůvěra není na takové úrovni, jak byste si představovali, nebuďte skeptičtí. Sebedůvěra se pěstuje postupně, krok za krokem a směrem zevnitř ven.. Stavějte na tom, kdo jste a co umíte. Srovnávejte svoje minulé úspěchy s těmi současnými a vyhýbejte se srovnávání s druhými lidmi. Je to jako srovnávat jablka s hruškami, každý člověk je originál. 

Chcete být vůči sobě objektivní? Pozorujte to, co vás rozčílí na ostatních lidech a co nesnášíte na sobě, může to být dobrá sebereflexe. Většinou, když nás nějakým chování vytáčí druhý člověk, ukazuje nám nějakou vlastní slabost. 

Revidujte svoje hodnoty a nelpěte na činnostech, u kterých jen vypadáte pěkně. Místo toho se ptejte, jak si vedete v činnostech, které vám přináší takovou radost, že zapomínáte na čas, svačinu a uznání obecenstva. Abyste občas nebalamutili sami sebe, ptejte se na názor člověka, ke kterému máte důvěru. Zpětná vazba má velkou hodnotu, když je férová. Samozřejmě je to jen jeden dílek do skládačky jménem „já“. Přijměte zmatek, odpor i chaos jako součást celého balíčku hodnot. Bez těchto emocí byste neznali chuť úspěchu, radosti a překvapení.

Jak správně plánovat?

Úspěšní lidé začínají den krátkou přípravou. Někdo si přehrává scénář obchodních jednání ve své mysli, jiný zapisuje svoje myšlenky formou hesel do svého žurnálu. Psaní si deníku je jednou z osvědčených metod, jak se dobře poznat. Existují tisíce způsobů, co a jak do deníku zapisovat, ale osvědčuje se dát si určitý ohraničený čas (třeba pět minut) hned ráno a rozepsat si svoje myšlenky. Přiznejte si svoje myšlenky a postoje naplno, buďte k sobě upřímní. To vám dá možnost vidět chyby, které vám brání v realizaci vašeho cíle. Je důležité se naučit nezapisovat jen negativa, aby z deníku nebyl zápis křivd, na to máte kapesník a sport. 

Pro večerní psaní můžete zvolit například metodu zapisování tří věcí, které se vám ten den podařily.

Když si po nějaké době vyhradíte čas a svoje zápisky projdete zpětně, zjistíte, že máte být za co vděční, viz učení amerického psychologa Martina Seligmana

Jak pěstovat sebeuvědomění

Svoje cíle a plány si musíte pojmenovat určitě. Pokud tápete, jak začít, zkuste si napsat SWOT analýzu svých silných a slabých stránek a pro další typy zápisů si pak najděte podpůrnou skupinu „psavců“. Meditace a jakékoliv činnosti, které vám pomohou zklidnit mysl, jsou také doporučeny. Čtěte příběhy, klidně fikci, cokoliv, co nesouvisí s vaší činností. Získáte tak podněty i z dalších oborů a úrovní přemýšlení. Oceňte svoji radost z menších cest a zážitků. Ne všechny životní okolnosti vám umožní poznávat nové země nebo vzdálená místa, ale mikrocest se nikdy nevzdávejte. 

Pracujte na svých dovednostech. Pokud rozpoznáte svoje silné stránky a budete se jim pravidelně věnovat, úspěch se dostaví bez ohledu na okolnosti. 

Vrcholoví sportovci také nezávodí pořád, ale většinu roku se věnují přípravě na závod. Sebeuvědomění není žádná magická schopnost, ale proces hlubokého uvědomění si vlastní reality. K tomu patří třeba i to, že čas od času se zkusíte poznat důkladněji třeba prostřednictvím testů silných stránek nebo talentů.

Musíte si být vědomi svého snu, být vytrvalí na cestě k němu, stanovovat si další vyšší cíle, zlepšovat se (byť pomalu) a brát každý neúspěch jen jako další bod k odrazu. Jen tak naplníte svůj osobní cíl, využijete vrozený potenciál a prožijete svůj život naplno.